Uppdragsport

Valencia–Real Madrid 0–3: Güler och Mbappé tog Real ikapp med Barcelona

Real Madrid vann med 3–0 mot Valencia på Mestalla efter mål av Valverde, Güler och Mbappé. Segern var den åttonde i rad och Real är nu ikapp Barcelona på poäng.

U Uppdragsports redaktion
Fotbollsspelare i vita matchställ firar ett mål på en fullsatt arena i strålkastarljus

Real Madrid vann med 3–0 borta mot Valencia på Mestalla på lördagskvällen. Federico Valverde, Arda Güler och Kylian Mbappé gjorde målen när José Mourinhos lag tog sin åttonde raka seger och gick upp jämsides med serieledande Barcelona på poäng i La Liga.

Valverde öppnade, Güler styrde spelet

Ledningsmålet kom i 28:e minuten. Mbappé slog en frispark som tog i muren, och Valverde var först på returen och sköt in 1–0 från distans.

Åtta minuter senare var det 2–0. Jude Bellingham spelade tillbaka bollen in i straffområdet, och Güler avslutade akrobatiskt. Den turkiske mittfältaren styrde mycket av spelet och låg också bakom slutsiffrorna.

I 75:e minuten slog Güler en precis passning till Mbappé, som rundade Valencias målvakt Stole Dimitrievski och rullade in 3–0. Strax innan hade spelet varit avbrutet en kort stund på grund av ett medicinskt nödläge på läktaren.

Gayà utvisad i slutskedet

Valencia avslutade matchen med tio man. Lagkaptenen José Gayà fick rött kort direkt i 79:e minuten för en tackling på Mbappé. Gayà har i efterhand sagt att han inte tyckte att situationen var värd mer än ett gult kort.

Hemmalaget var också missnöjt med domaren Francisco Hernández redan i halvtid. Försvararen Pablo Maffeo protesterade mot att förseelsen som ledde fram till frisparken inför 1–0 dömdes.

Valencia skapade lite framåt. Thibaut Courtois fick göra ett par viktiga räddningar, bland annat på ett försök av Aaron Mayol i första halvlek.

Längsta segersviten sedan 2022

För Real Madrid var det den åttonde raka segern i alla tävlingar, den längsta sviten inom en och samma säsong sedan september 2022. Mourinho återvände till klubben inför säsongen, och redan i premiären avgjorde Carlos Espí mot Espanyol i slutminuten.

Med segern är Real Madrid ikapp Barcelona på poäng, men läget är preliminärt. Barcelona, som förra helgen körde över Alavés med 6–1, spelar borta mot Atlético Madrid på söndagen.

Valencia ligger kvar på näst sista plats i tabellen och har en tung höst framför sig under tränaren Javier Aguirre.

Källor: ESPN · Al Jazeera · Yahoo Sports

Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.

Relaterade nyheter