Uppdragsport

Henrik von Eckermann vann två klasser i Verona: ”Två av två, det händer inte så ofta”

Henrik von Eckermann vann både 1,50- och 1,55-klassen på femstjärniga tävlingen i Verona. På söndagen rider svensken världscupen med Minute Man.

U Uppdragsports redaktion
Henrik von Eckermann sträcker upp armen mot publiken under Sweden International Horse Show 2024
Foto: Enbacka, Hippson.se / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Henrik von Eckermann tog två segrar på samma dag när den femstjärniga hopptävlingen i Verona avgjordes på lördagen. Svensken vann först en tidshoppning över 1,50 meter med stoet Iliana och några timmar senare 1,55-klassen med Qasirah van de Reistenhoek. På söndagen väntar världscupdeltävlingen, som var huvudskälet till att eliten samlats i Italien.

Snabbast i 1,50-klassen

Lördagens första seger kom på eftermiddagen. I tidshoppningen över 1,50 meter startade 40 ekipage och 14 av dem red felfritt. Von Eckermann och Iliana var snabbast och vann med drygt tre tiondelar till godo, enligt Tidningen Ridsport. Segern gav nästan 78 000 kronor.

Iliana är ett 13-årigt KWPN-sto som ägs av Dufour Stables AG.

En av två dubbelnollor

Tidigt på kvällen var det dags för 1,55-klassen, dagens största. Där startade 51 ekipage, och bara två av dem klarade båda omgångarna utan fel. Von Eckermann och Qasirah van de Reistenhoek var det ena paret och tog hem segern, värd 290 000 kronor.

Det tioåriga stoet har tagit stora kliv den här hösten. I oktober vann paret Grand Prix över 1,55 meter på Oslo Horse Show, där von Eckermann red sist och klarade omhoppningen på 32,56 sekunder. Ingen annan i omhoppningen gick under 33 sekunder, och schweizarna Steve Guerdat och Martin Fuchs fick nöja sig med andra- och tredjeplatsen. Det var parets första gemensamma seger i en Grand Prix.

”Börjar betala av sig”

Efter lördagens dubbel var von Eckermann nöjd med hur stallet utvecklas.

– Två av två, det händer inte så ofta, sa han till Svenska Ridsportförbundet, enligt SVT.

– Alla hästar börjar bli redo för det här. Det har tagit en jädra tid men nu börjar det betala av sig, fortsatte han.

Kommentaren ska ses mot bakgrund av att han under sina mest framgångsrika år kunde luta sig mot King Edward. Med den hästen blev han individuell världsmästare och tog lagguld i Herning 2022, och året innan var han med i laget som vann OS-guld i Tokyo. Han har också vunnit världscupfinalen två år i rad, 2023 och 2024.

Världscupen på söndagen

På söndagen rids världscupdeltävlingen i Verona. Där sitter von Eckermann upp på Minute Man. Även Wilma McMahon finns med bland de svenska startande i världscupklassen.

Källor: SVT Sport · Tidningen Ridsport (Verona) · Tidningen Ridsport (Oslo) · Wikipedia

Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.

Bild: Enbacka, Hippson.se / Wikimedia Commons, licens CC BY-SA 4.0.

Relaterade nyheter