Uppdragsport

Cristiano Ronaldo ber om ursäkt, men riktar skarp kritik mot Jorge Jesus

Cristiano Ronaldo ber Portugals fans och lagkamrater om ursäkt för att han lämnade landslagssamlingen, men anklagar förbundskaptenen Jorge Jesus för brutna löften.

U Uppdragsports redaktion
Porträtt av Cristiano Ronaldo i mörk polotröja
Foto: The White House / Wikimedia Commons (Public domain)

Cristiano Ronaldo har brutit tystnaden efter att han lämnade Portugals landslagssamling under Nations League-fönstret. I ett långt uttalande som publicerades av den portugisiska tidningen A Bola på tisdagen ber 41-åringen fansen, lagkamraterna och förbundet om ursäkt. Förbundskaptenen Jorge Jesus får däremot ingen ursäkt. I stället anklagar Ronaldo honom för att ha svikit två löften.

Blev aldrig inbytt mot Norge

Enligt Ronaldo hade han och Jorge Jesus kommit överens om en plan för hans speltid och belastning under den långa landslagssamlingen. Inför bortamatchen mot Norge på Ullevaal ska förbundskaptenen ha lovat honom 30 minuters speltid. Ronaldo värmde upp under andra halvlek men blev aldrig inbytt, och Portugal vann matchen med 2–1 efter att Örjan Nyland slagit bort bollen till Gonçalo Ramos.

Efter matchen ska Jesus enligt Ronaldo ha lovat att offentligt förklara att anfallaren inte hade krävt speltid och att det hela var ett misstag. Det löftet hölls inte heller, menar Ronaldo, och därför valde han att lämna samlingen inför matchen mot Danmark.

”Tränaren hade brutit sitt ord. Jag bestämde mig för att lämna samlingen utan att vänta på ännu ett brutet löfte”, skriver Ronaldo i uttalandet, enligt SVT:s översättning.

Räknar med avstängning

Ronaldo är Portugals meste landslagsman och lagkapten, och han skriver själv att han räknar med att bli avstängd. Han säger sig acceptera att agerandet får följder.

”Jag accepterar att handlingar måste få konsekvenser”, skriver han.

Han vänder sig också direkt till spelarna i truppen: ”Jag är också skyldig mina lagkamrater i landslaget en ursäkt för att jag lämnade samlingen.”

Enligt Sky Sports vill Ronaldo att förbundet ska straffa honom utan att ta några särskilda hänsyn. Något besked om en avstängning har ännu inte lämnats.

Stänger inte dörren

Trots konflikten med förbundskaptenen gör Ronaldo klart att han vill fortsätta spela för landslaget när ett eventuellt straff är avtjänat.

”Om jag är fysiskt frisk och spelar för min klubb, och förhoppningsvis gör mål, då kommer jag, när avstängningen väl är avtjänad, att finnas tillgänglig precis som alltid för att tävla och vinna med vårt landslag”, skriver Al Nassr-spelaren.

När han lämnade samlingen skrev han på Instagram att han skulle berätta sanningen för det portugisiska folket när tiden var inne. Uttalandet i A Bola är den förklaringen.

Portugal har klarat sig utan honom

Sportsligt har frånvaron inte märkts i resultaten. Utan Ronaldo vann Portugal med 4–2 mot Danmark i Köpenhamn den 1 oktober, med mål av João Cancelo, Gonçalo Ramos, Vitinha och João Félix. Tre dagar senare blev det seger med 2–1 mot Norge i Porto, och Portugal är därmed klart för kvartsfinal i Nations League efter fyra raka segrar i gruppen.

Jorge Jesus, 72, tog över landslaget efter att Roberto Martínez avgick efter VM-uttåget i somras. De två känner varandra sedan tidigare från Al Nassr i Saudiarabien, där Jesus var Ronaldos tränare.

Källor: SVT Sport · Sky Sports · TV4 · ESPN

Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.

Bild: The White House / Wikimedia Commons, public domain.

Relaterade nyheter