Uppdragsport

Fridolina Rolfö gravid – missar VM-playoffet mot Litauen

Fridolina Rolfö väntar sitt första barn i mars och missar därmed Sveriges VM-playoff mot Litauen i oktober. Manchester United-stjärnan gav beskedet på Instagram.

U Uppdragsports redaktion
Fridolina Rolfö på planen under en fotbollsmatch
Foto: EL Loko Foto / Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

Fridolina Rolfö väntar sitt första barn. Manchester United- och landslagsstjärnan meddelade via Instagram att hon är gravid och att barnet är väntat i mars, ett besked som innebär att den 32-åriga ytterspelaren missar Sveriges VM-playoff i oktober.

– Om allt går som det ska, välkomnar vi en bebis i mars, skrev Rolfö i sitt inlägg.

”Svårt att ljuga under så lång tid”

Rolfö väntar barnet tillsammans med sin fästman Simon Skott. Att hålla nyheten hemlig för lagkamraterna har varit en påfrestning, berättar hon.

– Det har varit svårt att ljuga under så lång tid. Men jag tror att ni vet vad jag ska säga. Jag är så glad, sa Rolfö enligt SVT när hon berättade beskedet för sina lagkamrater.

Frånvaron från Manchester Uniteds inledning av säsongen hade redan väckt frågor. Klubben avfärdade tidigare hennes uteblivna speltid som ett mindre bekymmer utan att gå in på detaljer, och det var först i och med onsdagens inlägg som orsaken stod klar.

Missar playoffet mot Litauen

Beskedet får direkta konsekvenser för det svenska landslaget. Rolfö, som noterats för 110 A-landskamper och 34 mål, saknas när Sverige gör upp mot Litauen i VM-kvalets playoff. Bortamatchen spelas den 9 oktober i Litauen och returen den 13 oktober på Strawberry Arena, med en biljett till VM 2027 i Brasilien som insats.

För en spelare som varit en bärande del av landslaget under flera mästerskap är frånvaron ett kännbart avbräck, och den aktualiserar flera av de frågor inför kvalet som ledningen redan brottats med kring truppens djup i offensiven.

Paus i karriären

Rolfö, som värvades till Manchester United efter tiden i Barcelona, tar nu paus från fotbollen. Om Sverige tar sig till VM i Brasilien är det osannolikt att hon hinner tillbaka i tid för att spela mästerskapet, som avgörs sommaren 2027.

Sverige måste alltså klara playoffet mot Litauen utan en av sina mest rutinerade offensiva spelare. Först därefter avgörs om det blir aktuellt att vänta in en återkomst från en av landslagets största profiler.

Källor: SVT Sport · FotbollDirekt · Svensk fotboll

Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.

Bild: EL Loko Foto / Wikimedia Commons, licens CC BY 4.0.

Relaterade nyheter