Uppdragsport

Ødegaard avgjorde när Arsenal vann CL-premiären mot Napoli

Arsenal vann Champions League-premiären borta mot Napoli med 1–0 efter Martin Ødegaards mål i 75:e minuten. Viktor Gyökeres startade men byttes ut.

U Uppdragsports redaktion
Upplyst fotbollsstadion under en kväll med Champions League-fotboll

Arsenal inledde Champions League-säsongen med seger när Napoli besegrades med 1–0 borta i Neapel på onsdagskvällen. Martin Ødegaard avgjorde med ett mål i den 75:e minuten, och de tre poängen tog Arsenal med sig hem efter en match där laget dominerade stort men länge saknade utdelning.

Mikel Arteta gjorde fyra förändringar i startelvan jämfört med 2–1-segern mot Chelsea i helgen och plockade in Viktor Gyökeres, Eberechi Eze, Mikel Merino och Piero Hincapié. Den svenske anfallaren fick alltså förtroendet från start i en tävlingsmatch, men det var efter att han bytts ut som Arsenal fick hål på det italienska försvaret.

Ødegaard träffade via stolpen

Arsenal förde spelet från start och pressade Napoli tillbaka. Redan i den första halvleken avlossade laget 13 skott, vilket enligt statistiken är det högsta antal Arsenal noterat i en första halvlek av en Champions League-match på bortaplan sedan säsongen 2003/04. Trots övertaget stod det mållöst i paus, och gästerna fortsatte att slarva med sina lägen även efter vilan.

Avgörandet kom i den 75:e minuten. Efter ett fint samspel på liten yta klev Ødegaard fram och sköt bollen i bortre hörnet via stolpen, förbi Napolis målvakt Vanja Milinkovic-Savic. Den norske lagkaptenen stod därmed för kvällens enda mål.

Strax innan målet hade Arteta gjort ett dubbelbyte där Gyökeres och Bukayo Saka klev av till förmån för bland andra Kai Havertz. Arsenal fortsatte att skapa chanser även efter förändringen och kunde till slut stänga matchen med Martin Zubimendi inne på planen. Det blev varken straffar eller utvisningar under kvällen.

Perfekt start i ligaspelet

Segern innebär att Arsenal inledde det nya ligaspelet på bästa möjliga sätt, där varje lag möter åtta olika motståndare i en gemensam tabell innan slutspelet. Att ta tre poäng borta mot en av Serie A:s tyngsta klubbar är en stark start, även om Arteta efter matchen både berömde insatsen och muttrade över alla missade lägen.

Arsenal var långt ifrån ensamma om att inleda med seger. I samma första omgång körde Barcelona över Feyenoord med 5–1, medan Real Madrid slog Inter med 2–1 i sin premiär. För Gyökeres och Arsenal väntar nu fler tunga motståndare i jakten på en topplacering som ger fördel i slutspelet.

För Napolis del blev det en snöplig start på hemmaplan efter att ha blivit utspelat i långa stunder. Det italienska laget får ladda om till nästa omgång och försöka rätta till premiärförlusten på bortaplan.

Källor: Al Jazeera · Arseblog News

Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.

Relaterade nyheter