Växjö Lakers har sparkat huvudtränaren Björn Hellkvist. Klubben meddelade beskedet på söndagen, dagen efter 1–5 hemma mot Färjestad BK, och de assisterande tränarna Joakim Fagervall och Fredrik Hellgren delar nu på huvudansvaret tills vidare. Sportchefen Henrik Evertsson går in och assisterar dem.
Tolfte plats efter 14 omgångar
Växjö har haft en tung inledning på SHL-säsongen. Efter 14 omgångar ligger laget på tolfte plats med 15 poäng, tredje sist i serien. Förlusten mot Färjestad på lördagen avgjordes tidigt: gästerna ledde med 4–0 efter första perioden, och Växjös enda mål kom i den andra.
Det var andra gången på en vecka som Växjö föll tungt mot serieledarna. Helgen innan förlorade laget med 4–1 borta i Karlstad, när Färjestad tog sin tionde raka seger.
Evertsson: “Laget behöver en förändring”
Henrik Evertsson förklarar beslutet i klubbens eget pressmeddelande.
– Vi har landat i att gå skilda vägar med Björn. Det är såklart ett svårt och tråkigt beslut att skiljas från en huvudtränare men vår samlade bedömning är att laget behöver en förändring för att ta nästa steg, säger Evertsson.
Han tackar Hellkvist för hans engagemang och lyfter fram att de två assisterande tränarna redan känner både laget och klubben väl. Hur länge lösningen med Fagervall och Hellgren gäller säger klubben inget om, bara att den gäller tills vidare.
Topplag förra säsongen
Beslutet kommer bara ett drygt år efter att Hellkvist värvades. Han tog över inför säsongen 2025/2026 och fick en stark start: Växjö slutade trea i grundserien, slog ut Brynäs IF i kvartsfinalen och gick vidare till semifinal, där det tog stopp mot Rögle BK.
Den här hösten har det inte lossnat på samma sätt. Växjö har gjort 33 mål på 14 matcher, ungefär 2,4 per match, och bara Linköping och HV71 har släppt in fler mål. Att klubben sparkar tränaren redan efter 14 omgångar har ändå ifrågasatts. HockeyNews krönikör Challe Berglund ifrågasätter att resultaten ensamma skulle förklara beslutet.
Det här händer härnäst
Fagervall och Hellgren får nu försöka vända trenden. Nästa hemmamatch i Vida Arena spelas mot Timrå IK den 12 november, och därefter väntar IF Björklöven den 19 november.
För Växjö gäller det att ta sig upp mot slutspelsplatserna innan avståndet blir för stort. Formatet, där topp sex går direkt till kvartsfinal och plats sju till tio spelar åttondelsfinal, finns förklarat i vår guide till SHL-slutspelets format.
Källor: Växjö Lakers · Hockeysverige · HockeyNews · SMP
Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.
Relaterade nyheter
- hockey Sidney Crosby slog Ray Bourques assistrekord när Erik Karlsson gjorde mål
- hockey Anton Frondell gjorde två mål för Chicago, men Elias Lindholm avgjorde i förlängningen
- hockey Nikita Kutjerov vill lämna Tampa Bay Lightning och begär trejd
- hockey AIK–Leksand 3–2 efter straffar: Johan Hedberg fick matchstraff i förlängningen