Uppdragsport

Rekordnatt i US Open: Shelton slog Alcaraz i turneringens senast avslutade match

Ben Shelton besegrade regerande mästaren Carlos Alcaraz i US Opens senast avslutade match någonsin. Nu väntar amerikansk semifinal mot Frances Tiafoe.

U Uppdragsports redaktion
Tennisarena med starka strålkastare och fullsatta läktare under en kvällsmatch

Ben Shelton besegrade den regerande mästaren Carlos Alcaraz i en kvartsfinal som avslutades runt klockan 03.30 lokal tid natten till onsdagen, och blev därmed den senast avgjorda matchen i US Opens historia. Segern med 6–7, 6–1, 6–3, 1–6, 7–6 var Sheltons första karriärseger mot Alcaraz och skickade den amerikanske spelaren till semifinal på hemmaplan i New York.

Två amerikaner kvar bland herrarna

Shelton mötte hårt motstånd av den försvarande US Open-mästaren, men vände matchen efter att ha förlorat den första och fjärde setet. Det avgörande femte setet fick avgöras i ett tiebreak, där Shelton till slut drog det längsta strået efter drygt fyra timmars spel.

Även den andra amerikanska kvartsfinalen blev en rysare. Frances Tiafoe låg under med 0–2 i set mot landsmannen Alex Michelsen innan han vände och vann med 5–7, 3–6, 7–5, 6–3, 7–6, också det efter ett avgörande tiebreak i det femte setet. Matchen tog drygt fyra och en halv timme.

Resultaten innebär att herrsemifinalen blir en helamerikansk uppgörelse mellan Shelton och Tiafoe. Eftersom de båda möts redan i semifinalen är en amerikansk finalist på herrsidan garanterad, något som inte har hänt i en US Open-final för herrar sedan 2003.

Sabalenka vände mot Noskova

På damsidan tog sig världsettan Aryna Sabalenka vidare efter en jämn tresetare mot Linda Noskova. Sabalenka vann med 7–6, 3–6, 7–6 och är därmed klar för semifinal.

Där ställs hon mot Jessica Pegula, som slog Emma Navarro med 3–6, 6–4, 6–3. Mötet blir en repris av finalen 2024, då Sabalenka vann. För Sabalenka handlar det nu om att ta en tredje raka US Open-titel, en bragd som ingen kvinnlig spelare har lyckats med sedan Serena Williams.

Ett dygn fyllt av drama

Kvartsfinaldygnet bjöd på ovanligt många femsetare och vändningar på herrsidan, och den sena avslutningen på Shelton mot Alcaraz gjorde att sista bollen slogs långt efter midnatt. Att en så tung match avgjordes vid halv fyra på morgonen säger en del om hur jämnt spelet var, med flera set som gick hela vägen till tiebreak.

Nu tar turneringen sikte på semifinalerna, där både herr- och damracet är öppet. På herrsidan är en ny amerikansk Grand Slam-vinnare i sikte, medan Sabalenka på damsidan jagar en plats i historieböckerna.

Källor: SVT Sport · CBS Sports · HuffPost

Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.

Relaterade nyheter