Uppdragsport

Rallylegenden Alex Fiorio är död, 61 år

Den italienske rallylegenden Alex Fiorio har avlidit 61 år gammal efter en tids cancersjukdom. Han var son till Cesare Fiorio och en profil under Lancias storhetstid.

U Uppdragsports redaktion
Alex Fiorio bakom ratten i en rallybil under en tävling
Foto: bortescristian / Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

Den italienske rallylegenden Alex Fiorio är död. Han avled söndagen den 17 augusti, 61 år gammal, efter en tids cancersjukdom som han själv berättade om tidigare i somras. Fiorio var en av de främsta italienska rallyförarna under sin generation och en central profil under Lancias dominans i slutet av 1980-talet.

En profil under Lancias storhetstid

Alessandro “Alex” Fiorio föddes i Turin den 10 mars 1965 och växte upp mitt i motorsportvärlden. Fadern Cesare Fiorio var en av italiensk motorsports mest kända ledare, först som Lancias rallychef och senare som sportchef för Ferraris Formel 1-stall. Sonen valde själv förarsätet och debuterade i rally-VM 1986 i en Fiat Uno Turbo.

Genombrottet kom året därpå. Med kartläsaren Luigi Pirollo vid sin sida vann Fiorio 1987 den allra första VM-titeln i Group N i en Lancia Delta HF 4WD. Det blev inledningen på hans starkaste år bakom ratten.

Vice världsmästare bakom stallkamraten

Under de följande säsongerna etablerade sig Fiorio i toppen av rally-VM. Säsongen 1988 slutade han trea i förarmästerskapet och året därpå tog han steget upp till andraplatsen, vice världsmästare bakom stallkamraten Miki Biasion. Det blev så nära en VM-titel han kom i den högsta klassen.

Fiorio körde för Lancia mellan 1987 och 1990 och därefter för Ford under resten av 1990-talet, en stor del av tiden under Jolly Clubs flagg. Trots framgångarna och åren i toppen tog han aldrig en rak seger i en VM-deltävling. I EM-rallyt var skörden större, med sex segrar och en sista triumf i Rally Turkiet 1998.

Ett liv i motorsporten även efter karriären

När förarkarriären var över blev Fiorio kvar i motorsporten. I början av 2000-talet var han teamchef för Honda Benetton Playlife i 125-kubiksklassen i roadracing-VM, där stallet vann tillverkarmästerskapet.

Senare grundade han Rally University, ett utbildningsprojekt vars uttalade syfte var att föra vidare körkunskap och motorkultur till nya generationer förare. Han startade också Fiorio Cup, en tävling som hunnit avgöras flera gånger. Efter beskedet om hans bortgång hyllades han brett av den internationella rallyvärlden, med officiella minnesord från både WRC och tidigare konkurrenter.

Alex Fiorio efterlämnar hustru och två döttrar.

Källor: Motorsport.com · WRC.com · Il Sole 24 Ore · ANSA

Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.

Bild: bortescristian / Wikimedia Commons, licens CC BY 2.0.