Chelseas ukrainske yttermittfältare Mychajlo Mudryk får spela fotboll igen. Engelska fotbollförbundet FA meddelade under torsdagen, i en överenskommelse med Världsantidopingbyrån Wada, att den fyraåriga avstängning som tidigare utdömts mot 25-åringen har upphört och att han får återvända till tävlingsspel med omedelbar verkan.
Beslutet sätter punkt för ett dopingärende som hållit Mudryk borta från spel i över ett och ett halvt år. Hans senaste framträdande för Chelsea kom i november 2024, kort innan det positiva provet blev känt.
Från fyra års avstängning till fritt spel
Bakgrunden är ett dopingtest utanför tävling den 22 oktober 2024, som visade en låg koncentration av meldonium, en förbjuden substans. Efter en förhandling inför en oberoende regelkommission i januari 2026 slogs det fast att Mudryk gjort sig skyldig till dopingförseelser, och han stängdes av i fyra år. Ukrainaren överklagade domen till Idrottens skiljedomstol Cas.
Vändningen kom sedan Wada ändrat sitt tekniska regeldokument för meldonium. Ändringen är inte retroaktiv, men innebär att om Mudryks prov hade tagits i dag hade den uppmätta koncentrationen inte ens rapporterats, och därmed inte lett till någon förseelse. Mot den bakgrunden träffades en uppgörelse där Mudryk accepterade att förseelserna begåtts, men där avstängningen sattes till en period lika lång som den tid han redan hunnit avtjäna. Följden är att han inte längre är avstängd.
Mudryk förnekar medvetet dopningsbrott
I ett uttalande på sociala medier skriver Mudryk att den fyraåriga avstängningen har hävts efter en lång kamp och att han är fri att återuppta karriären omgående. Han framhåller samtidigt att han aldrig medvetet eller avsiktligt tagit någon förbjuden substans.
Meldonium är samma preparat som tennisstjärnan Marija Sjarapova stängdes av för 2016. Ämnet, som ursprungligen tagits fram som hjärtmedicin, fördes upp på Wadas dopinglista 2016 och har sedan dess figurerat i flera uppmärksammade idrottsärenden.
Det här händer härnäst
För Chelsea innebär beskedet att klubben plötsligt har en ytterligare offensiv spelare tillgänglig igen. Mudryk värvades från ukrainska Sjachtar Donetsk i januari 2023 för en av de största övergångssummorna i klubbens historia, men hann bara göra ett fåtal säsonger innan dopingärendet satte spelet på paus. Nu väntar arbetet med att komma tillbaka i matchform efter den långa frånvaron.
Exakt hur snabbt han kan vara aktuell för spel i Premier League återstår att se, men rent formellt finns det från och med nu inget som hindrar honom från att representera Chelsea igen.
Källor: The FA · Sky Sports · ESPN · Expressen
Bild: Dynamomania.com / Wikimedia Commons, licens CC BY-SA 4.0.
Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.