Jannik Sinner är återigen Wimbledon-mästare. På söndagen den 12 juli 2026 besegrade italienaren Alexander Zverev med 6-7 (7-9), 7-6 (7-2), 6-3, 6-4 i finalen på Centre Court i London. Det var Sinners femte Grand Slam-titel i karriären och hans andra raka på gräset, efter att han tappat det första setet men vänt matchen och avgjort i fyra set.
Finalen tog 3 timmar och 46 minuter. Zverev tog det första setet via ett jämnt tiebreak, men Sinner svarade med att kliva upp i det andra setet och styra matchen därifrån. När den 24-årige världsettan väl fått grepp om bollväxlingarna släppte han aldrig ifrån sig kommandot, och de två avslutande seten avgjordes utan att tysken kunde hota tillbaka.
Zverev i sin första Wimbledon-final
För Alexander Zverev var mötet en milstolpe trots förlusten. Tysken hade före årets turnering aldrig ens nått kvartsfinal på sina nio tidigare Wimbledon-deltaganden, och stod nu för första gången i en final på anläggningen. Vägen dit var det starkaste gräsresultatet i hans karriär, men mot Sinner räckte det inte hela vägen.
Sinner tog sig till finalen genom att köra över Novak Djokovic i raka set i semifinalen, en match som avgjorde vem som skulle ställas mot Zverev om titeln. Djokovic hade tidigare under turneringen själv skrivit historia med sin rekordmånga seger nummer 106 i Wimbledon, men i mötet med Sinner fanns ingen väg förbi.
Vändningen på ett tungt år
Titeln blir en markering efter en säsong med både toppar och bakslag för Sinner. Tidigare under året föll han i semifinal i Australiska öppna och åkte ut redan i andra omgången i Franska öppna, samtidigt som han under våren vann fem Masters 1000-titlar. I Paris missade han chansen att fullborda en karriär-Grand Slam, och Wimbledon-titeln blir därmed ett kvitto på att han rest sig efter besvikelsen.
Sinners coach Darren Cahill lyfte efter finalen fram spelarens mognad och arbetsmoral, och pekade på förmågan att ta ett tungt bakslag och komma tillbaka och jobba sig igenom turneringen. Enligt Cahill har inställningen varit densamma hela vägen: att lägga huvudet ner och göra jobbet.
En faktor kring årets turnering var att Sinners främste rival Carlos Alcaraz saknades helt. Spanjoren tvingades stå över efter en långdragen handledsskada, vilket gjorde Sinner till stor favorit både i Paris tidigare i somras och nu på gräset i London. Med segern befäster italienaren sin position i toppen av herrtennisen inför resten av säsongen.
Källor: ESPN Tennis · ATP Tour · Roland-Garros
Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.
Bild: si.robi / Wikimedia Commons, licens CC BY-SA 2.0.