Djurgården Hockey förstärker backsidan inför den kommande säsongen. Klubben meddelade den 8 juli att man skrivit ettårskontrakt med den 31-årige kanadensiske backen Nikolas Brouillard, som kommer från San Diego Gulls i den nordamerikanska ligan AHL. Det blir Brouillards första flytt till europeisk hockey.
Brouillard är en offensivt lagd tvåvägsback på 178 centimeter. Under sina år i AHL har han vuxit ut till en pålitlig poängproducent från backhåll: totalt står han noterad för 190 poäng på 374 matcher i ligan, och under den senaste säsongen svarade han för 24 poäng på 67 matcher för San Diego Gulls.
Rutin från Nordamerika
Trots att Brouillard aldrig etablerade sig i NHL har han rört sig i flera välkända organisationer under karriären, med kopplingar till klubbar som Toronto Maple Leafs, Anaheim Ducks, New York Rangers och Seattle Kraken. Nu väntar alltså en helt ny miljö när han för första gången lämnar Nordamerika för spel i Europa och ett nyuppflyttat Djurgården i SHL.
Sportchef Marcus Due-Boje förklarar värvningen med att laget velat bredda den offensiva förmågan från backpositionen.
“Vi ville fortsätta utveckla backsidan med förstärkt pucktrygghet och kreativitet”, säger Due-Boje enligt HockeyNews. Han fortsätter: “Nik har en naturlig offensiv profil där han regelbundet har varit en offensiv kraft i AHL."
"Väldigt bra samtal”
Brouillard själv beskriver övergången som en enkel målbild att säga ja till, och lyfter fram dialogen med klubbledningen som avgörande.
“Det känns fantastiskt. Jag är väldigt glad och tacksam över möjligheten att få ansluta”, säger backen. “Jag hade väldigt bra samtal med Marcus Due-Boje och Robert Kimby.”
För Djurgården, som är tillbaka i SHL, handlar sommaren om att bygga en trupp som håller för seriespel på högsta nivå. En rutinerad, poängstark back som Brouillard är tänkt att stärka laget både i uppspelsfasen och i powerplay, där hans offensiva instinkter kan komma till nytta. Hur väl den nordamerikanska profilen översätts till den större isen och det svenska spelet blir en av flera frågor att följa när säsongen drar igång.
Brouillard ansluter till laget när truppen samlas för försäsongsträning på Bosön i slutet av juli. Först då inleds arbetet med att forma kedjor och backpar inför en säsong där uppflyttade Djurgården ska försöka etablera sig i SHL igen.
Källor: Djurgårdens IF Hockey · Hockeysverige · HockeyNews
Bild: Jenn G from Seattle, WA / Wikimedia Commons, licens CC BY-SA 2.0.
Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.