England besegrade Mexiko med 3-2 i VM-åttondelsfinalen på Azteca i Mexico City natten till måndagen den 6 juli och är därmed klart för kvartsfinal. Jude Bellingham gjorde två snabba mål i första halvlek och Harry Kane satte 3-1 på straff, trots att England tvingades spela drygt halva matchen med en man mindre.
Matchen vände efter en dryg halvtimme. Bellingham bröt dödläget i den 36:e minuten och slog till igen två minuter senare, och gav England en 2-0-ledning på kort tid. Julián Quiñones reducerade för hemmalaget i den 42:a minuten, och till pausvilan stod det 2-1.
Rött kort vände matchen till en försvarsbragd
Tidigt i andra halvlek ställdes England inför sitt största problem. Jarell Quansah blev utvisad i den 54:e minuten och laget fick spela resten av matchen med tio man. Trots underläget utökade England ledningen: Harry Kane satte 3-1 på straff i den 60:e minuten efter en fällning på Anthony Gordon.
Mexiko gav sig inte. Raúl Jiménez reducerade till 3-2 på straff i den 69:e minuten och pressade det numerärt överlägsna hemmalaget under slutkvarten. England höll dock undan och kunde till slut kliva av planen som segrare i en av mästerskapets mest dramatiska matcher hittills.
Norge väntar i kvartsfinalen
Segern innebär att England nu ställs mot Norge i kvartsfinalen på lördag. Norge tog sig dit efter att Erling Haaland avgjort mot Brasilien och är i sin första VM-kvartsfinal någonsin, medan England jagar en ny djup mästerskapsplacering.
För Mexiko, en av värdnationerna, slutar mästerskapet i åttondelsfinalen på hemmaplan. Bellinghams tidiga mål och Englands disciplinerade försvarsspel med tio man blev för mycket för ett Mexiko som skapade lägen men aldrig kom förbi 3-2.
Källor: SVT Sport · Al Jazeera · ESPN
Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.