Khaddi Sagnia drar sig ur lag-SM i Karlstad på grund av en ryggskada. Den 32-årige längdhopparen hade redan tidigare tvingats stå över Diamond League-galan i Stockholm, och nu sätts ett frågetecken även kring EM i Birmingham som är planerat till den 10–16 augusti 2026.
Skadan uppstod vid ökad träningsbelastning
Enligt uppgifter till SVT Sport uppstod skadan i samband med att Sagnia trappade upp träningen med sin tränare Anders Möller. Löpträningen gick bra i stunden, men ryggkramperna satte in under kvällen.
– Med ryggskador är det alltid lite oklart; det är enklare att skada en hamstring där man vet precis hur det fortskrider, säger tränare Anders Möller till SVT Sport.
Planen framåt är att successivt öka intensiteten dag för dag tills Sagnia åter är på tävlingsnivå – men exakt hur lång tid det tar är svårt att förutsäga.
EM inte omöjligt – men ovisshetens lovar
Trots bakslaget är varken Sagnia eller hennes tränarstab redo att avskriva EM-deltagandet. Det är “i fara” men enligt uppgift “inte orealistiskt” att hon hinner till Birmingham.
EM i friidrott avgörs i Birmingham den 10–16 augusti, vilket ger drygt sex veckor för Sagnia att återhämta sig och nå tävlingsform. För en idrottare som regelbundet tillhör Europas absoluta topp i längdhopp vore en frånvaro ett hårt slag – både för Sagnia personligen och för det svenska friidrottslaget.
Sagnia är en av de mest meriterade svenska friidrottarna i sin generation. Hon är europamästare i längdhopp och har under karriären satt prägel på internationell friidrott med explosiva hopp och stark rutin vid stora mästerskap. Inför varje EM räknas hon till de hetaste medaljkandidaterna – läs mer om de svenska medaljhoppen i friidrotts-VM.
Återhämtning utan garantier
Ryggskador är notoriskt svårprognostiserade. Till skillnad från exempelvis en hamstringskada, där skadeschemat brukar följa ett känt mönster, kan en ryggskada läka snabbt eller dröja utan att det finns tydliga markörer för hur lång tid det tar.
Träningsplanen är försiktig: ökad belastning steg för steg tills kroppen signalerar att den tål tävlingsintensiteten. Det är i grunden rätt approach, men det är samtidigt en metod som kräver tålamod – en vara som är sällsynt med sex veckor kvar till ett europamästerskap.
Vad en eventuell start i Birmingham skulle innebära rent konkurrensmässigt beror helt på i vilket skick Sagnia anländer. En underpresterat Sagnia kan fortfarande vara farlig; en vältränad Sagnia i toppform är alltid en medaljkandidat. Mer om friidrottens tävlingsformat och grenar hittar du i vår guide till friidrott-VM:s alla grenar.
Källor: SVT Sport · Expressen Sport
Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.
Bild: Sandro Halank, Wikimedia Commons / Wikimedia Commons, licens CC BY-SA 4.0.