Uppdragsport

Daniil Medvedev diskad i China Open efter att ha träffat åskådare

Daniil Medvedev diskades i China Open-semifinalen mot Novak Djokovic sedan en boll han slagit i frustration träffat en åskådare i ansiktet. Djokovic till final.

U Uppdragsports redaktion
Porträtt av den ryske tennisspelaren Daniil Medvedev i vit tröja
Foto: LacosteWiki / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Daniil Medvedev diskades på måndagen i semifinalen i China Open i Peking. Ryssen låg under mot Novak Djokovic med 5–7 och 3–5 när en boll han slog iväg i frustration träffade en åskådare i ansiktet. Djokovic är därmed klar för final.

Backhanden som avgjorde matchen

Djokovic ledde med ett set och 5–3 i det andra och servade för matchen. Efter att serben vunnit en boll med en forehandvolley studsade bollen tillbaka mot Medvedev från reklamskyltarna. Medvedev slog då iväg den med en backhand upp på läktaren, där den träffade en åskådare i första raden.

Enligt nyhetsbyrån AP fick åskådaren hjälp ut från arenan med handen för vänster öga. Den svenske domaren Mohamed Lahyani och turneringens tävlingsledare kom ner på banan, och Lahyani dömde Medvedev som förlorare av matchen. Ryssen protesterade inte nämnvärt mot beslutet. Matchen hade då pågått i ungefär två och en halv timme.

Medvedev ber om ursäkt

Efteråt var Medvedev ångerfull.

– Jag vill först och främst be åskådaren så hemskt mycket om ursäkt, säger han enligt BBC, återgivet av SVT.

– Jag försöker få kontakt med honom. Förhoppningsvis kan jag be om ursäkt personligen och höra hur han mår, säger 30-åringen.

Till AP betonade han att det var en olyckshändelse och att han inte slog bollen i ilska.

Djokovic: “Lite av en chock”

Djokovic vet själv hur det känns. Vid US Open 2020 diskades serben efter att av misstag ha träffat en linjedomare med en boll.

– Det är lite av en chock, om jag ska vara ärlig. Jag hoppas att personen inte är allvarligt skadad, säger Djokovic enligt SVT.

– Jag är säker på att Daniil inte gjorde det medvetet. Sådant händer bara, säger han.

Kan kosta platsen i Turin

Diskningen kan bli dyr för Medvedev. Enligt den portugisiske tennisjournalisten José Morgado, som SVT hänvisar till, förlorar världsfemman alla rankingpoäng och prispengar från turneringen i Peking. Det är ett tungt bakslag inför ATP-slutspelet i Turin i november, dit de åtta bästa på rankingen kvalificerar sig.

De Minaur väntar i finalen

Djokovic fortsätter därmed sin obesegrade svit i Peking. Han har nu vunnit samtliga 33 matcher han spelat i turneringen. I kvartsfinalen vände han och slog ut Alexander Zverev efter en match som också innehöll bråk om en reklamskylt.

I tisdagens final möter den 39-årige serben australiern Alex de Minaur, som gick vidare när Hubert Hurkacz bröt semifinalen. De Minaur ledde då med 6–4, 3–2.

Källor: SVT Sport · AP via News4Jax · Punto de Break

Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.

Bild: LacosteWiki / Wikimedia Commons, licens CC BY-SA 4.0.

Relaterade nyheter