Uppdragsport

Manchester City överklagar domen om 114 åtalspunkter

Manchester City har lämnat in sin överklagan mot Premier League-nämndens dom om 114 åtalspunkter. Klubben hävdar att domen bygger på allvarliga fel i sak och juridik.

U Uppdragsports redaktion
Ljusblå fotboll bredvid en trave dokument och en domarklubba på gräsmattan i en upplyst arena

Manchester City har överklagat den oberoende disciplinnämndens dom, som fällde klubben på 114 av Premier Leagues 115 åtalspunkter om brott mot ligans ekonomiska regler. Enligt klubbens eget besked lämnades överklagan in klockan 19.00 brittisk tid på torsdagen den 1 oktober, dagen innan fristen gick ut.

Beskedet kom bara tre dagar efter att Premier League bekräftade att Manchester City fällts på 114 punkter. Att City skulle överklaga var väntat, eftersom klubben redan i sitt första uttalande slog fast att den är oskyldig.

City: domen innehåller allvarliga fel

I det nya uttalandet beskriver Manchester City överklagan som omfattande. Klubbens hållning är att nämndens bedömning på flera punkter innehåller tydliga och avgörande fel, både juridiskt, principiellt och i sak, och att domen därför inte håller.

City upprepar också att klubben är oskyldig till anklagelserna och att det finns en omfattande bevisning som stöder alla dess ståndpunkter i fallet. Klubben skriver att den kommer att respektera processen men att den inte kan säga mer förrän alla förfaranden är avslutade.

Skenavtal under nio säsonger

Nämnden kom fram till att City mellan säsongerna 2009/10 och 2017/18 ingick skenavtal med kommersiella partner. Upplägget beskrivs som dold finansiering som konstgjort blåste upp klubbens intäkter med omkring 830 miljoner pund. Under samma period vann Manchester City tre ligatitlar i Premier League: 2012, 2014 och 2018.

Ny nämnd, inga nya bevis

Överklagan prövas av en ny nämnd med tre oberoende ledamöter. Enligt Sports Mole ska den inte pröva fallet på nytt i sin helhet, utan avgöra om den första nämnden gjorde fel i rättstillämpningen, tolkade regelverket felaktigt eller behandlade klubben uppenbart orättvist. Varken City eller Premier League får lägga fram några nya bevis.

Enligt reglerna bör ett beslut helst fattas inom tolv veckor från förhandlingen, men den tidsgränsen kan frångås vid behov.

Straffet dröjer

Vilket straff City får är fortfarande inte avgjort. Påföljden ska bestämmas vid en separat förhandling, och enligt Sports Mole lär ett eventuellt straff inte verkställas förrän överklagandeprocessen är klar. Spannet är brett: från stora böter och värvningsförbud till poängavdrag, fråntagna titlar och i värsta fall uteslutning ur ligan.

Därmed ser det ut att dröja ytterligare innan ett av den engelska fotbollens mest uppmärksammade disciplinärenden får ett slut. Åtalet väcktes i februari 2023.

Källor: SVT Sport · Sports Mole · SPORTbible

Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.

Relaterade nyheter