Uppdragsport

Minecraft-miljardären Jakob Porser satsar 110 miljoner i Luleå Hockey

Mojang-grundaren Jakob Porser köper aktier för 110 miljoner kronor och tar 40 procent av Luleå Hockeys arenabolag när klubben tar över Coop Norrbotten Arena.

U Uppdragsports redaktion
Ljus ishockeyarena med nyspolad is, spelare i rött och vitt och fullsatta läktare under starka strålkastare

Jakob Porser, en av grundarna av Minecraft-studion Mojang, köper aktier för 110 miljoner kronor i Luleå Hockeys nya arenabolag. Affären presenterades på en pressträff i Luleå på måndagen och säkrar finansieringen när SHL-klubben tar över Coop Norrbotten Arena från kommunen den 1 oktober.

Porser tar 40 procent av arenabolaget

Pengarna går in i Luleå Hockey Delfinen AB, bolaget som köper Kvarteret Delfinen med Coop Norrbotten Arena och de övriga ishallarna i området av Luleå kommun. Enligt SVT Norrbotten får Porser 40 procent av aktierna, medan Luleå Hockey behåller 60 procent och därmed kontrollen över bolaget.

Avtalen med kommunen skrevs under för ungefär en vecka sedan. Porsers insats är det som får ihop kalkylen.

– Att Jacob går in i projektet är nyckeln för att få ihop det här, säger klubbdirektören Per Ekervhen till SVT.

Mångårig supporter och sponsor

Porser var med och grundade Mojang, bolaget bakom datorspelet Minecraft som såldes till Microsoft 2014. Hans förmögenhet uppskattas till omkring 5 miljarder kronor. Han har länge hållit en låg profil men har enligt NSD sponsrat Luleå Hockey i över tio år och beskriver sig själv som en trogen supporter av klubben.

Enligt flera lokala medier behövde han inte mycket övertalning för att gå med på satsningen.

– Det här känns helt rätt, säger Porser till NSD.

Isen ska sänkas för fler åskådare

Planen är att modernisera arenan i flera steg. En av de mer uppmärksammade idéerna är att sänka isytan, vilket ger plats för fler rader längst ned på läktarna och därmed en större publikkapacitet. De första ombyggnaderna ska enligt klubben vara klara till nästa säsong, medan hela projektet väntas pågå under flera år.

Det var i Coop Norrbotten Arena som laget inledde den här säsongen, när Joona Koppanen gjorde hattrick i debuten och Luleå vände 0–2 till 4–2 mot Rögle i SHL-premiären.

Tungt besked på isen

Samtidigt har klubben fått ett tråkigare besked på isen. Lagkaptenen Erik Gustafsson skadade sig i sitt första byte mot Brynäs i lördags och blir borta i tre till fyra veckor, uppger klubben enligt flera medier.

Källor: SVT Nyheter Norrbotten · NSD · Piteå-Tidningen · HockeyNews · Sejfer · Hockeysverige

Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.

Relaterade nyheter