Landslagslöparen Julia Nielsen har skadats svårt i en trafikolycka. Den 25-åriga medeldistanslöparen från Hässelby SK blev påkörd av en bil när hon var ute på en cykeltur, fick flera frakturer och har genomgått en operation som tog sju timmar. På tisdagen berättade hon själv om olyckan i sociala medier och i ett uttalande via Svensk Friidrott.
Kastades över 20 meter
Enligt Svensk Friidrott inträffade olyckan för ett par veckor sedan. Nielsen använder ofta cykeln för att träna kondition, och cykelturen hade bara pågått i omkring 20 minuter när bilen körde på henne.
I sitt inlägg på Instagram beskriver hon hur hon flög över 20 meter, skrapades längs asfalten och fördes akut till sjukhus med flera frakturer och svåra smärtor.
Hur skadorna påverkar karriären är ännu inte klart. I uttalandet till förbundet säger Nielsen:
– Jag är glad att jag lever. Exakt vilket skick kroppen kommer att vara i längre fram är ännu lite oklart, men jag hoppas på det bästa.
Fokus ligger nu helt på rehabiliteringen.
– Jag kommer att fokusera på att återhämta mig från olyckan och operationen samt att följa läkarens och sjukgymnastens plan, säger hon.
Stöd från förbundskaptenen och tvillingsystern
Förbundskapten Kajsa Bergqvist skickade en hälsning via förbundets hemsida:
– Många i Svensk Friidrott tänker på dig Julia, och jag önskar dig all lycka på vägen tillbaka!
Även tvillingsystern Wilma Nielsen, själv medeldistanslöpare, kommenterade i samma inlägg på Instagram. ”Jag är så oändligt tacksam att du fortfarande finns kvar”, skrev hon enligt SVT Sport.
En av Sveriges bästa på 800 och 1 500 meter
Julia Nielsen är född i Göteborg och har tidigare tävlat för Örgryte IS innan hon gick till Hässelby SK. Hon har även sprungit på college i USA.
Säsongen 2025 tog hon SM-brons på 800 meter och representerade Sverige i Finnkampen på samma distans. I januari i år sprang hon 1 500 meter inomhus på 4.10,09 vid en tävling i Luxemburg. Tiden placerade henne på tionde plats genom alla tider i Sverige, enligt Svensk Friidrott.
Resten av året har dock präglats av skadebekymmer. Nielsens senaste tävling var 1 500 meter på Bauhausgalan, Diamond League-tävlingen i Stockholm, i början av juni. Efter det har hon inte tävlat.
När, eller om, hon kan återvända till banan går i dagsläget inte att säga. Nielsen själv beskriver framtiden som oviss men säger att hon hoppas på det bästa.
Källor: Svensk Friidrott · SVT Sport · Expressen · Svensk Friidrott · Wikipedia
Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.
Bild: Løken / Wikimedia Commons, licens CC BY-SA 4.0.
Relaterade nyheter
- friidrott Duplantis vann premiären av Ultimate Championship i Budapest på 6,20 m
- friidrott Tara Davis-Woodhall avslutar säsongen efter frontalkrock på väg till träningen
- friidrott Dos Santos vann Diamond League-finalen överlägset i Warholms frånvaro
- friidrott Ståhl femma i Diamond League-finalen när tävlingsrekordet föll två gånger