Uppdragsport

Maja Starks frustrerande öppning i AIG Women's Open, 74 slag efter dubbla bogeys

Maja Stark inledde årets sista major, AIG Women's Open, med 74 slag och avslutade med två dubbla bogeys. Thailändskan Jeeno Thitikul leder efter banrekord.

U Uppdragsports redaktion
Porträttbild av golfspelaren Maja Stark under en tävling.
Foto: Jhansen23 / Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

Maja Stark fick en tung start på årets sista major i damgolfen. På torsdagen inledde svenskan AIG Women’s Open på Royal Lytham & St Annes utanför Blackpool i England, och första rundan slutade på 74 slag, tre över par. Sämst var avslutningen: två dubbla bogeys på slutet fick henne att falla nedåt i resultatlistan.

Stark var självkritisk efteråt och pekade på nerverna i öppningen. “Jag var väldigt nervös under de första hålen om jag ska vara helt ärlig. Jag har en hatkärlek till British Open”, sade hon till SVT Sport.

Thitikul öppnade med rekordrunda

Längst fram i fältet står thailändskan Jeeno Thitikul, som spelade en felfri runda på 64 slag, sju under par. Rundan innehöll sju birdies utan ett enda tappat slag och är den lägsta som noterats i AIG Women’s Open på Royal Lytham & St Annes. Världstvåan leder därmed tävlingen med två slags marginal.

Närmast bakom ligger Haeran Ryu, som vunnit de två föregående majortävlingarna, och japanskan Shiho Kuwaki, båda på fem under par. De engelska publikfavoriterna Charley Hull och Lottie Woad är fem slag efter ledaren efter sina inledande rundor.

Blandat för de svenska spelarna

Det svenska startfältet fick en spretig första dag. Linn Grant tog sig runt på jämnt par och var därmed den av svenskorna som stod bäst till efter torsdagen. Anna Nordqvist och Kajsa Arwefjäll noterade båda två över par.

För Maja Stark blir det nu en jakt på att arbeta sig tillbaka mot kvalgränsen redan i den andra rundan. Med tanke på det låga ledarresultatet är marginalerna små i toppen, medan spelarna längre ner i fältet i första hand behöver säkra spel över helgen. Tidigare i sommar var det betydligt ljusare tongångar för Stark under Evian Championship, och det är den nivån hon behöver hitta tillbaka till på Royal Lythams länkbana.

AIG Women’s Open är säsongens femte och sista major på damsidan. Banans karaktär, med typiskt engelskt kustväder och hårda länkförhållanden, brukar ställa höga krav på precision och tålamod, något Thitikuls felfria inledning underströk.

Källor: SVT Sport · Sky Sports

Den här nyheten är sammanställd automatiskt av Uppdragsports redaktion. Fakta är kontrollerade mot källorna ovan.

Bild: Jhansen23 / Wikimedia Commons, licens CC BY 4.0.